تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب چیست؟

فیلتر پرس چیست ؟

فیلتر پرس 

 

ساختار فیلترپرس

آبگیری به روش فیلتر پرس

آبگیری به روش فیلتر پرس یک فرایند ناپیوسته (Batch) می باشد که در آن آبگیری از طریق خارج کردن آب از لجن در فشار بالا صورت می گیرد. حاصل این فرایند کیک لجن می باشد که در مقایسه با دیگر تکنولوژی های موجود از میزان مواد جامد بالاتری برخوردار خواهد بود که مقدار آن تا 50 درصد مواد جامد نیز می تواند برسد. فیلتر پرس از یک سری صفحات پلی آمید یا پروپیلن تو رفته تشکیل شده است.

 

فیلتر پرس

این صفحات بین یک صفحه فلزی ثابت و یک صفحه متحرک که به جک هیدرولیک متصل است، قرار میگیرند و به هم فشرده می شوند. بین هر یک از این صفحات پارچه صافی از جنس کتان یا پلی آمید قرار میگیرد که روی آنها و در فاصله خاص بین صفحات کیک تشکیل می شود و مایع صاف شده از پارچه صافی عبور می کند. زمانی که دستگاه فیلتر پرس پس از پایان عملیات باز می شود، کیک های لجن به پایین فرو ریخته و دستگاه تخلیه می شود.

پس از هر سری عملکرد، دستگاه باید با آب شستشو گردد. هر سیکل کاری آبگیری در این روش، 5/1 تا 4 ساعت به طول می انجامد.

 

از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه فیلتر پرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سهولت در کاربرد

- هزینه تعمیر و نگهداری فوق العاده کم

- راندمان بالا و قابل توجه

 

اجزا دستگاه فیلترپرس

- شاسی دستگاه فیلترپرس

- صفحه دستگاه فیلترپرس

- قاب دستگاه فیلترپرس

- جک دستگاه فیلترپرس

- یونیت هیدرولیک دستگاه فیلترپرس

 


انواع فیلترپرس

دستگاه های فیلترپرس به دو دسته فیلترهای اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می شوند؛که به برخی مزایا و معایب آنها اشاره می شود.

- فیلترهای اتوماتیک نیازمند به نیروی متخصص می باشد اما فیلتر های دستی اینگونه نیست.

- فیلترهای اتوماتیک به علت اضافه نمودن سیستم اتوماسیون از پیچیدگی بالایی برخوردار می باشند و به علت داشتن قطعات متحرک در معرض استهلاک بالاتر و نگهداری گرانتری می باشد؛به همین دلیل در فرآیندهایی که کیک (لجن جامد) از آلایندگی خطرناک برخوردار می باشد (زباله های اتمی،فاضلاب های شیمیایی خطرناک (فاضلاب آبکاری،چرم سازی و...) و لجن هایی که در حین جداسازی از خود گازهای خطرناک متصاعد می کنند) استفاده می شود.

- در فاضلاب های انسانی (شهری) و فاضلاب های صنعتی (شهرک های صنعتی) به علت معمولی بودن کیک فیلترپرس (لجن جامد) نیاز به فیلتر اتوماتیک نمی باشد.

 

موارد کاربرد فیلترپرس

- آبگیری از لجن تولیدی در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب در تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی

- خطوط تولید صنایع شیمیایی مانند اسید فسفریک و ..

-کارخانجات داروسازی

- خطوط تولید مواد غذایی مانند خطوط تولید سرکه، آبلیمو ، تصفیه شکر، قند، عسل و شیره خرما و...

-کارخانجات روغنهای خوراکی و صنعتی مثل تصفیهخانه‌ های روغن زیتون و روغنهای سوخته و ...

-کار‌خانه های معدنی مثل خطوط تولید فلزات سرب، روی، مس و ...

- خطوط تولید سنگهای ساختمانی و کارخانجات تولید کاشی و سرامیک

- تصفیه پسماند فرایندهای آبکاری و پوشش دهی

- صنایع کاغذ سازی، چرم سازی و...

 

فیلتر پرس ممبرانی (Membrane Filter Press)

در برخی پروژه ها، با توجه به نوع لجن و حساسیت کار آبگیری، از فیلتر پرسهای ممبرانی استفاده می گردد. مهمترین مزیت این گونه فیلتر پرسها نسبت به سایر روشهای آبگیری، تولید کیک خشک لجن با غلظت جامدات بیشتر می باشد. در این نوع فیلتر پرس ها، علاوه بر صفحات مستحکم ثابت، از یکسری صفحات قابل انعطاف در فشار بالا، تحت عنوان ممبران نیز استفاده می شود. در عمل پس از انجام مرحله اول بارگیری لجن در فیلتر پرس، با استفاده از کمپرس هوا یا آب، فشار جدیدی در پشت صفحات ممبران وارد گشته و با تورم ممبران، لجن آبگیری شده بیشتر تحت فشار قرار می گیرد. بدین ترتیب آبگیری به طور مضاعف صورت می گیرد و راندمان کار نیز بعضاً بهتر خواهد بود. طراحی و ساخت فیلتر پرس ممبرانی بر حسب هر پروژه می تواند متفاوت باشد که کارشناسان شرکت ابنیه پایدار سبز تلاش خواهند کرد تا بهترین گزینه را در هر مورد به شما معرفی نموده و سپس در کارگاه تولید نمایند.

 

موارد کاربرد فیلتر پرس با پلیت ممبرانی

- در صنایعی‌که خود کیک جامد دارای ارزش اقتصادی بوده و قرار باشد مورد استفاده و بازیافت قرار گیرد.

- در مواقعی ‌که سوسپانسیون مورد نظر قابل فیلتر کردن نیست و یا به سختی فیلتر می‌گردد.

- در صورتی‌که کیک تولیدی دستگاه قرار است فرآوری گردد تا محصول تولید شود.

- در شرایطی ‌که لازم است کیک تولیدی دستگاه کاملا همگن و یکنواخت باشد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فیلتر پرس، فیلتر پرس ممبرانی، ممبران،


ادامه مطلب
تاریخ : ۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۰۲:۲۱:۵۲ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

اسمزمعکوس چیست ؟

اسمزمعکوس 

 

ساختار اسمزمعکوس

 

اسمزمعکوس (Reverse Osmosis) فرایند تصفیه آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگتر حل شده در آب استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به صورت طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان پیدا میکند. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه دارد. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع میشود. در صورتی‌که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس میگردد.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی و بسیاری از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌ها) را حذف می‌کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده (Concentrate) دور ریخته می‌شود. می‌توان پسماند خروجی را مجدداً به سیستم بازگرداند تا در مصرف آب صرفه جویی به عمل آید. اگر پسآب خروجی که نیم تا دو سوم آب را تشکیل می‌دهد در یک سیکل چرخشی وارد شود می‌توان راندمان سیستم را افزایش داد.

همچنین بهترین روش نمک زدائی از آب‌های شور استفاده از فرایند اسمزمعکوس می‌باشد، زیرا سیستم پیچیده‌ای نداشته و راهبری آن قابلیت کنترل بیشتری از دیگر روش‌ها دارا می‌باشد و با توجه به توسعه روش‌های پیشرفته تولید غشاهای پلیمری، به‌کارگیری این روش، توجیه بیشتری دارد.

 

کارخانه آب شیرین کنی به روش اسمز معکوس

صنایع امروز برای تصفیه آب مورد استفاده در بخش‌های تولید بخار و فرایند خود از سیستم اسمزمعکوس به فراوانی استفاده می‌کنند. اساس کار این دستگاه‌ها بر عبور مولکول‌های غیر یونی مثل آب از یک غشاء با روزنه‌های بسیار ریز بنا شده‌است. این غشاءها به صورتی ساخته شده‌اند که مولکول‌های خنثی را به راحتی از خود عبور می‌دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریباً خالص تبدیل می‌گردد. در سیستم اسمزمعکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Concentrate) یا (Brine) تبدیل می‌شود. سیستم اسمزمعکوس که به واسطه فیلتری که به آن ممبران یا غشاء گفته می‌شود عملیات جداسازی مولکول را انجام می‌دهد. به این صورت که غشاء یا لایه‌های به هم تابیده شده به دور یک لوله استوانه ای که بیشتر از جنس پلاستیک است با روزنه‌هایی که اندازه آن‌ها از یک ده هزارم میکرون کوچکتر هستند آلاینده‌های آب را جداسازی می‌کند. این آلاینده‌های آب شامل نیترات، انگل، باکتری، قارچ، سموم کشاورزی، نمک و سایر املاح محلول آلوده‌کننده می‌باشند.

 

 

اساس کار اسمزمعکوس

اگر یک غشاء نیمه تراوا (Semi-Permeable Membrane) بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال (رقیق) از یک طرف غشاء به طرف دیگر منتقل می شود. غشاء معمولا از جنس استات سلولوز و یا پلی آمید است. البته امروزه غشاء را از مخلوط استات سلولوز و تری استات سلولوز می سازند.جهت طبیعی حرکت حلال به گونه ای است که محلول غلیظ تر، رقیق می شود.

اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح آب نمک ( آب حاوی ناخالصی ) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. این اختلاف سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزی می گویند. در واقع تنها مولکولهای آب قادر به عبور از غشاء نیمه تراوا هستند.

 

 

تکنولوژی اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب خانگی

هر دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس ( خانگی و یا صنعتی ) به صورت ساده شامل قسمتهای زیر است:

 • غشاء نیمه تراوا ( ممبرین )
 • پمپی که بتواند فشار لازم آب ورودی به سیستم را تامین کند.
 • خروجی پساب ( فاضلاب )

در دستگاههای اسمزمعکوس خانگی ، آب خام ( تصفیه نشده ) پس از عبور از سه فیلتر اولیه ( پیش فیلتر ها ) و انجام تصفیه اولیه ، با فشار پمپ وارد محفظه ای که حاوی ممبرین RO است می شود. ممبرین از چندین لایه غشاء نیمه تراوا که به دور یک لوله مرکزی پیچیده شده اند تشکیل شده است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اسمزمعکوس، تصفیه آب، فیلتراسیون، فیلتر، ممبرین، ممبران،


ادامه مطلب
تاریخ : ۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۹:۵۱ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

اولترافیلتراسیون چیست؟

اولترافیلتراسیون 

 

اولترافیلتراسیون

 

UF طی یک فرآیند فیزیکی ذرات جامد را براساس اندازه آن ها از مایع جداسازی می کند.

(Ultrafiltration(UF یک فرآیند فیلتراسیون غشایی شبیه به اسمز معکوس Reverse Osmosis میباشد که با استفاده از فشار هیدرواستاتیک آب را از میان یک غشای نیمه نفوذپذیر عبور می دهند. اندازه منافذ غشای اولترافیلتراسیون معمولاً 103 – 106 دالتون است. اولترافیلتراسیون (UF) یک مانع تحت فشار برای جامدات معلق ، باکتری ها ، ویروس ها ، اندوتوکسین ها و سایر عوامل بیماری زا برای تولید آب با خلوص بسیار بالا و چگالی لجن پایین است.

اولترافیلتراسیون (UF) نوعی فیلتراسیون غشایی است که در آن فشار هیدرواستاتیک مایع را بر روی یک غشای نیمه نفوذ پذیر عبور می دهد. مواد جامد معلق و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ می شوند ، در حالی که آب و املاح کم وزن مولکولی از غشاء عبور می کنند. اولترافیلتراسیون اساساً با اسمز معکوس ( آب شیرین کن صنعتی ) ، میکروفیلتراسیون یا نانوفیلتراسیون متفاوت نیست ، مگر از نظر اندازه مولکولهایی که آن را حفظ می کند.

 

 

نحوه عملکرد اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون از الیاف توخالی مواد غشایی استفاده می کند و آب خوراک یا درون پوسته یا در لامپ الیاف جریان می یابد. مواد جامد معلق و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ می شوند ، در حالی که آب و املاح کم وزن مولکولی از غشاء عبور می کنند. اولترافیلتراسیون اساساً با اسمز معکوس ، میکروفیلتراسیون یا نانوفیلتراسیون متفاوت نیست ، مگر از نظر اندازه مولکولی که آن را حفظ می کند. هنگامی که از لحاظ استراتژیک با سایر فن آوری های تصفیه در یک سیستم آب کامل ترکیب می شود ، UF برای از بین بردن کلوئیدها ، پروتئین ها ، باکتری ها ، پیروژن ها ، پروتئین ها و ماکرومولکول های بزرگتر از اندازه منافذ غشاء از آب ایده آل است.

 

 

مزایا

 • عدم نیاز به مواد شیمیایی (منعقد کننده ها ، لخته ها ، ضد عفونی کننده ها ، تنظیم pH)
 • فیلتراسیون ذرات براساس اندازه ذرات آن ها
 • کیفیت خوب و ثابت آب تصفیه شده از نظر حذف ذرات و میکروب ها
 • فضای اشغالی اندک
 • اتوماسیون ساده
 • سازگار با محیط زیست

 


اولترافیلتراسیون چه ترکیباتی را حذف می کند؟

 • اندوتوکسین ها
 • پلاستیک
 • پروتئین ها
 • سیلیس
 • سیل
 • دود
 • ویروس ها

 


نگهداری و بهره برداری

سیستم های اولترافیلتراسیون دارای فیلترهای غشایی بسیار ریز میباشند که باید به درستی تمیز شوند. فرآیند تمیز کردن مورد استفاده بستگی به این دارد که آیا از سیستم UF برای از بین بردن آلاینده های آلی یا معدنی یا حتی هر دو استفاده می شود. برای از بین بردن آلاینده های آلی پروتکل تمیز کردن کلی برای تمیز کردن غشاهای لوله ای استفاده از مواد شوینده قلیایی متوسط با فوم کم در 0.6٪ تا 1٪ برای حداکثر 40 تا 60 دقیقه است. برای از بین بردن آلاینده های غیر آلی بهترین روش شست و شو با اسید سیتریک با غلظت حداکثر 3.0٪ است. اسید باید به مدت 1 تا 3 ساعت گردش کند. از اسید هیدروکلریک نیز می توان برای تمیز کردن غشاها استفاده کرد ، همانطور که می تواند اسید اگزالیک ، سولفوریک و نیتریک باشد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اولترافیلتراسیون، ممبران، ممبرین، فیلتراسیون، uf،


ادامه مطلب
تاریخ : ۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۱:۱۲ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

رزین تبادل یونی چیست؟

رزین تبادل یونی 

 

رزین تبادل یونی

رزین های تبادل یونی جایگزین مناسب تر و قابل انعطاف تری نسبت به زئولیت های طبیعی یا مصنوعی میباشند. رزین تبادل یونی آنیونی و کاتیونی برای حذف یون های نامطلوب از محلول ها و گازها در فرایندهای مختلف مانند تصفیه آب،تصفیه فاضلاب،حذف نیترات از منابع آبی آلوده، جداسازی کروماتوگرافیک، خشک کردن مواد، فرایندهای خالص سازی در صنایع دارویی و ... به کار می رود. فرایند تبادل یونی به تعویض یون ها بین ماده جامد رزین و محیط مایع گفته می شود که در آن تغییر پایدار در ساختار رزین جامد روی نمی دهد و فرایند برگشت پذیر می باشد. رزین های مبادله کننده یون برای تصفیه آب و فاضلاب و جداسازی مواد نامطلوب در بسیاری از فرایندها استفاده می شود.

 

رزین های تبادل یونی به دلیل مزایای زیر برای حذف آلودگی ها مناسب می باشند:

1- رزین های تبادل یونی ظرفیت و بازدهی بالایی برای حذف یون های با غلظت های پایین دارند.

2- رزین ها پایدار هستند و می توانند به راحتی بازیافت شوند.

3- رزین ها در محدوده گسترده ای از دما پایدار هستند.

4- رزین های تبادل یونی در واحدهای کوچک و بزرگ قابل استفاده است.

5- فرایند تبدل یونی با استفاده از رزین های کاتیونی و انیونی، فرایندی برگشت پذیر است.

 

رزین های تبادل یونی عمدتا مواد پلیمری غیرمحلولی هستند که با روش پلیمریزاسیون تعلیقی با استفاده از استایرن و دی وینیل بنزن ساخته می شود و حامل گروه های عاملی قابل تبادل می باشند. این یون ها می توانند با مقدار معادل استوکیومتری از یون هایی با بار مشابه در محیط مبادله و جایگزین شوند.

در فرایند تولید پلیمرهای تبادل یونی آنیونی و کاتیونی ترکیبات آلی پلیمریزه می شوند تا ماتریکس سه بعدی متخلخلی تشکیل دهند. یک ماده شیمیایی به عنوان عامل ایجاد پیوندهای متقابل در طی فرایند پلیمریزاسیون (Polymerization) اضافه می شود (مانند دی وینیل بنزن) تا ساختار سه بعدی رزین تولید شود. در نهایت رزین به صورت شیمیایی فعال می شود که شامل واکنش ماتریکس پلیمری با ترکیبی است که حاوی گروه عاملی با قابلیت تعویض یونی می باشد.

پلیمرهای تبادل یونی جایگزین مناسب تر و قابل انعطاف تری نسبت به زئولیت های طبیعی یا مصنوعی هستند. پلیمرتبادل یونی آنیونی و کاتیونی برای حذف یون های نامطلوب از محلول ها و گازها در فرایندهای مختلف مانند تصفیه آب (در تجهیزات سختی گیر و دیونایزر)، تصفیه فاضلاب، حذف نیترات از منابع آبی آلوده، جداسازی کروماتوگرافیک، خشک کردن مواد، فرایندهای خالص سازی در صنایع دارویی و ... به کار می رود. فرایند تبادل یونی به تعویض یون ها بین ماده جامد رزین و محیط مایع گفته می شود که در آن تغییر پایدار در ساختار رزین جامد روی نمی دهد و فرایند برگشت پذیر می باشد. رزین های مبادله کننده یون برای تصفیه آب و فاضلاب و جداسازی مواد نامطلوب در بسیاری از فرایندها استفاده می شود.

 

پلیمرهای تبادل یونی به دلیل مزایای زیر برای حذف آلودگی ها مناسب می باشند:

1- رزین های تبادل یونی ظرفیت و بازدهی بالایی برای حذف یون های با غلظت های پایین دارند.

2- رزین ها پایدار هستند و می توانند به راحتی بازیافت شوند.

3- رزین ها در محدوده گسترده ای از دما پایدار هستند.

4- رزین های تبادل یونی در واحدهای کوچک و بزرگ قابل استفاده است.

5- فرایند تبدل یونی با استفاده از رزین های کاتیونی و انیونی، فرایندی برگشت پذیر است.

 

پلیمرهای تبادل یونی شامل رزین های کاتیونی، رزین های آنیونی و رزین های کیلاتی می باشد. رزین های کیلاتی عملکردی شبیه به رزین های کاتیونی ضعیف دارند اما انتخاب گری بالایی نسبت به کاتیون فلزات سنگین دارند.

 

انواع رزین های تبادل یونی آنیونی و کاتیونی

 

رزینها برحسب گروه عامل تعویض متصل به پایه پلیمری رزین به چهار دسته تقسیم میشوند:

_ رزین های کاتیونی قوی،

_ رزین های کاتیونی ضعیف،

_ رزین های آنیونی قوی،

_ رزین های آنیونی ضعیف،

 

رزین های تبادلی شامل دو دسته کلی رزین های تبادلی کاتیونی و رزین های تبادل آنیونی هستند. رزین های حاوی کاتیون های قابل تبادل، رزین کاتیونی مینامند و رزین های حاوی آنیون های قابل تبادل، رزین های آنیونی مینامند. رزین های آنیونی جذب یون های منفی و رزین های کاتیونی جذب یون های مثبت را بر عهده دارند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: رزین، رزین تبادل یونی، پلیمر تبادل یونی،


ادامه مطلب
تاریخ : ۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۶:۲۲ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

پمپ تزریق چیست؟

 

مترینگ پمپ

 

انواع دوزینگ پمپ

 

دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه‌گیر یا به عبارتی دیگر مترینگ پمپ، پمپ‌هایی هستند که مقدار دوز مشخصی را از یک سیال پمپاژ می‌کنند.به طبع در سیستم‌های دوزینگ پمپ مقدار دبی و فشار از جمله پارامترهای مهم هستند؛ و به همین دلیل همه دوزینگ پمپ های ساخته شده دارای دبی قابل تنظیم می‌باشند.

یکی از شاخص‌هایی که مترینگ پمپ را از پمپ‌ های مشابه آن مجزا می‌کند قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی است. در همه دوزینگ پمپ‌ها می‌توان با تغییر کورس، نسبت دبی را تغییر داد هرچند در اکثر دوزینگ پمپ‌ها از تغییر فرکانس تزریق هم برای کنترل دبی استفاده می‌شود.

مترینگ پمپ ها در انواع و اقسام مختلفی با مکانیزم‌های مختلف از جمله دوزینگ پمپ دیافراگمی، دوزینگ پمپ پیستونی و دوزینگ پمپ مارپیچی و دوزینگ پمپ پرستالتیک(غلطکی)با متریال‌هایی ازقبیل: ST316,PE,PTFE,PVDF و … برای پمپاژ سیالات مختلف از جمله اسیدی، قلیایی و دیگر مواد شیمیایی تولید می‌شوند.

نیروی محرکهٔ دوزینگ پمپ ها معمولا به صورت برقی الکتروموتور، سلونوئید یا مغناطیسی، پنوماتیک و هیدرولیک می‌باشد.

لازم به ذکر است که در پمپ‌های سانتریفیوژ معمولی با تغییر فشار، انرژی برق و عوامل دیگر میزان دبی نیز تغییر می‌کند و برای استفاده به عنوان دوزینگ پمپ مناسب نمی‌باشند.

 

دبی و فشار در دوزینگ پمپ


دوزینگ پمپ های مورد استفاده در صنعت دارای دبی پایینی هستند. هرچند در موارد خاص تولیدکنندگان دوزینگ پمپ بنابر سفارش دوزینگ پمپ هایی با ظرفیت بالا تولید می‌کنند.

به‌طور معمول دوز این دوزینگ پمپ ها بین ۱ لیتر بردقیقه تا ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه و فشار کاری دوزینگ پمپ‌ها ۱ تا 2000 بار متغیر می‌باشد.

 

کاربردهای دوزینگ پمپ

 • کلرزنی دستی و اتوماتیک به آب آشامیدنی
 • صنایع دارو سازی
 • کلرزنی آب استخرها
 • تزریق پلی الکترولیت به فاضلاب
 • کنترل پارامترهای آب برج خنک‌کننده
 • و . . .

 

کلریناتور (پمپ تزریق یا پکیج تزریق مواد شیمیایی) پمپ تزریق کلر


به پکیج‌های تزریق کلر در سیستم کلریناتور گفته می‌شوند که در ابعاد و ظرفیت‌های متفاوت به صورت دستی یا هر مشخصه دیگری طراحی و اجرا می‌شوند جزء اصلی سیستم کلریناتور یک دستگاه دوزینگ پمپ (مترینگ پمپ) یا پمپ اندازه‌گیر می‌باشد که از نوع های مختلف دوزینگ پمپ دیافراگمی سلونوئید ساخت و تولید همین شرکت استفاده می‌شود البته به سفارش می‌توان از نمونه‌های اروپایی یا برند دلخواه نیز استفاده نمود.

لازم است ذکر شود که این پکیج مترینگ پمپ صرفاً جهت تزریق کلر نبوده و جهت تزریق دیگر مواد شیمیایی مایع هم قابل استفاده می‌باشد و به دلیل اینکه این پکیج‌ها در موارد تزریق کلر کاربردبیشتری دارند به زبان عامیانه به کلیریناتور که همان مترینگ پمپ میباشد معروف شده ‌است.

 

تولیدکنندگان دوزینگ پمپ در ایران

 • شرکت ایرسا الکترونیک آیریک (برند: آیریک Ayrik)
 • سحر آب صنعت

 

دوزینگ پمپ در جهان

 • آلمان
 • پرومیننت ProMinent دوزینگ پمپ و تجهیزات آنلاین کنترل و API675 نفت و گاز
 • جسکو JESCO دوزینگ پمپ آب
 • گروندفوس آلدوز (دانمارک و آلمان) ALLDOS GRUNDFOS انواع پمپ‌های آب از جمله دوزینگ پمپ
 • فرانسه
 • میلتون روی Milton Roy LMI
 • ایتالیا
 • آکوا AQUA
 • او بی ال OBL
 • اینجکتا Injecta
 • اتاترون Etatron ds ایتالیا
 • سکو Seko 
 • انواع دوزینگ پمپ
 • سلونوئیدی تکفاز
 • پیستونی
 • دیافراگمی
 • هیدرولیکی
 • پیستون هیدورلیک دیافراگم
 • پنوماتیک بادی

 

تجهیزات جانبی در دوزینگ ها

 

 • دمپر Pulsation Dampener: جهت حذف پالس و خطی کردن جریان خروجی در دوزینگ پمپ ها استفاده می گردد.
 • شیر اطمینان Safety Valve: در صورتی که افزایش فشار در خروجی پمپ بیش از حد تعیین شده باشد از آسیب رسیدن به دستگاه و یا خط لوله جلوگیری خواهد کرد.
 • بک پرشر ولو Back pressure Valve: در هنگامی که فشار در خط رانش کم بوده امکان جاری شدن سیال به صورت همیشگی وجود دارد و عموما در حالتی که این اختلاف فشار بین خط مکش و دهش کمتر از 1.5 باشد استفاده می گردد.
 • صافی مکش: در خط مکش نصب شده و از ورود ذرات و آلودگی ها به دوزینگ جلوگیری می کند. 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دوزینگ پمپ،پمپ تزریق، مترینگ پمپ، پمپ اندازه گیر،


ادامه مطلب
تاریخ : ۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۹:۲۲ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

کربن فعال چیست ؟

کربن اکتیو 

 

(Activated carbon) یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به‌دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، مادهٔ منحصربه‌فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیائی می‌باشد.
برای مثال سطح خارجی یک گرم از کربن فعال در حدود ۳،۰۰۰ مترمربع سطح تماس دارد.
کربن فعال از پیرولیز موادکربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل حاصل می‌گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. پیرولیز موادکربنی، بدون حضور هوا، باعث تخریب مولکول‌های غیرآلی می‌شود که یک ماده پودری کربنی از آن ایجاد خواهد شد. جسم تولیدشده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی می‌باشد. سه فرایند اصلی برای فعال‌سازی کربن در نظر گرفته می شود:
فعال‌سازی با بخارفعال‌سازی با دی اکسید کربن فعال‌سازی شیمیایی در میان سه روش بالا فعال‌سازی با بخار بهترین گزینه به لحاظ زیست محیطی و اقتصادی است درحالی‌که فعال‌سازی شیمیایی بیشترین سطح و تخلخل را حاصل می‌کند.

 

تولید کننده کربن فعال

 

 • جاکوبی Jacobi : تولید کننده کربن اکتیو ، جاکوبی برندی سوئدی است که جزو با کیفیت ترین کربن اکتیو های جهان محسوب می شود. البته نمونه تقلبی نیز دارد.با این حال کربن جاکوبی اصلی در ایران نیز یافت می شود.

 

 • نوریت Norit : نوریت برندی هلندی است که جزو با کیفیت ترین کربن اکتیو های جهان می باشد . نوریت اصلی در ایران یافت می شود.

 

 • جاکوبا jacoba : برندی چینی از تولید کربن اکتیو می باشد ( جاکوبا کربن اکتیو بر پایه پوسته نارگیل تولید میکند).

 

انواع کربن فعال

 

انولع کربن فعال

 

 • کربن فعال پودری

کربن اکتیو پودری یا پودر کربن فعال سایز کمتر از 1 میلی متر و قطر متوسط بین 0/15 – 0/25 میلی متر دارد. مزیت مهم کربن فعال پودری مقدار بالای سطح فعال در واحد حجم است، اما به دلیل اندازه ریز ذرات افت فشار بالایی را ایجاد می کند.
کربن فعال پودری به صورت ذرات کربن فعال باقی مانده بر روی غربال مش 50 (0/297 میلیمتر) تعریف می شوند. این گروه کربن از مواد ریزتر کربن خرد یا آسیاب شده که 95-100% آن از غربال ذکر شده عبور می کنند، ساخته شده اند. ASTM ذراتی که از غربال مش 80 (0/177 میلیمتر) عبورمی کنند را دراین گروه طبقه بندی می کند.

 

 • کربن فعال گرانول

کربن اکتیو گرانول در مقایسه با کربن اکتیو پودری سایز ذرات نسبتا بزرگتر و در نتیجه سطح خارجی کوچکتر دارند. به دلیل سرعت بالای نفوذ گازها و مایعات این نوع کربن برای جذب و بخار مناسب می باشد. کربن گرانول برای تصفیه آب، بوزدایی وجداسازی مواد موجود در جریانها و نیز در حوضچه های اختلاط سریع استفاده می شوند. کربن فعال گرانول در سایزهای 20×8، 40×20، 30×8 برای استفاده در فاز مایع و سایزهای 6×4، 8×4، 10×4 برای استفاده در فاز بخار ساخته میشوند.
کربن اکتیو گرانول سایز 40×20 از ذراتی تشکیل شده است که در محدوده مش 20 تا 40 هستند و از مش شماره 20 (0/84 میلیمتر) عبور می کنند اما بر روی غربال استاندارد آمریکایی شماره 40 (0/42 میلیمتر) باقی می مانند و عبور نمی کنند. محبوبترین نوع کربن فاز آبی، سایزهای 30×8 و 40×12 هستند که به دلیل ایجاد تعادل مناسب بین پارامترهای سایز، مساحت و افت فشار در این نوع کربن گرانول می باشد.

 

 • کربن فعال میله ای یا کبریتی و مدادی

کربن اکتیو میله ای یا کربن اکتیو مدادی به شکل استوانه ای است و قطری بین 0/8 تا 130 میلیمتر دارد. برای تهیه کربن فعال پودری را با یک پیوند دهنده به هم متصل کرده و درون یک بسته استوانه ای شکل قرار می دهند. کربن فعال اکسترودد یا کربن فعال استوانه ای ویژگی هایی شامل افت فشار کم، قدرت مکانیکی بالا و میزان غبار کم دارد و به‌طور عمده برای جذب در فاز گازی استفاده می شوند.

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: کربن، کربن فعال، کربن اکتیو، میله ای، پودری، گرانولی، جاکوبا، جاکوبی، نوریت، ،


ادامه مطلب
تاریخ : ۱۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۷:۱۰ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

مراحل تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب فرایند زدودن آلاینده‌ها از پساب، به‌ویژه فاضلاب خانگی میباشد که شامل فرایندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای زدودن این آلاینده‌ها و تأمین فاضلاب تصفیه شده بوده و برای محیط زیست بی‌خطر میباشند. معمولاً یکی از محصولات تصفیه فاضلاب، زباله نیمه‌جامد است که لجن فاضلاب نامیده می‌شود که نیازمند تصفیه جداگانه پیش از دفن یا استفاده است.

فرایند تصفیه

تصفیهٔ فاضلاب در سه مرحله انجام می‌شود که تصفیهٔ اولیه، ثانویه و ثالثه نامیده می‌شوند.

لجن فعال متعارف

در این سیستم، فاضلاب آشغالگیری و دانه‌گیری میشود و پس از عبور از واحد ته نشینی اولیه، وارد واحد هوادهی می‌شود و پس از آن به منظور جداسازی لخته‌های بیولوژیکی تشکیل میشود و سپس به واحد ته نشینی راه می یابد و بخشی از لجن ته‌نشین شده به منظور تأمین بیومس سلولی در واحد هوادهی مجدداً به این واحد برگشت داده می‌شود. این فرایند معمولاً برای فاضلاب‌های با قدرت کم استفاده می‌شود و زمان ماند در این سیستم‌ها معمولاً کوتاه می‌باشد.

تصفیه فاضلاب به رمش لجن فعال

هوادهی گسترده

این فرآیند یکی از پرکاربردترین و مؤثرترین از اصلاحات لجن فعال میباشد که از ویژگی‌های بارز این سیستم زمان ماند طولانی و تثبیت نسبتاً کامل جامدات آلی بوده. در ابتدا این سیستم برای تصفیه جریان فاضلاب تولیدی جوامع کوچک مسکونی مورد استفاده قرار می‌گرفت. مدت زمان هوادهی در این سیستم بین ۱۸ تا ۳۶ ساعت می‌باشد و مقدار لجن حاصل از این فرایند نسبتا کم و از نظر کیفیت بیولوژیکی تثبیت شده تر نسبت به فرایندهای مشابه می‌باشد.

تصفیه فاضلاب به روش هوادهی

روش‌های تصفیه فاضلاب

1. فیزیکی

2. شیمیایی

3. بیولوژیکی

روش‌های فیزیکی شامل آشغالگیری، دانه‌گیری، فیلتراسیون و ته‌نشینی می‌باشد. روش شیمیایی شامل انعقاد و لخته‌سازی، تبادل یون و تنظیم pH می‌باشد. روش‌های شیمیایی نسبت به روش‌های فیزیکی پیچیده تر و هزینه بر بوده و همچنین از لحاظ هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی و بهره‌برداری نیز مناسب نیستند. به همین دلایل سعی می‌شود حتی الامکان از این روش برای حذف آلاینده‌ها استفاده نشود. در فرآیند بیولوژیکی با توجه به کیفیت فاضلاب از یکی از روش‌های هوازی یا بی‌هوازی و یا هر دو استفاده می‌شود.

گندانبار یا سپتیک تانک

گندانبار یا سپتیک تانک را می‌توان از یکی از اجزاء ابتدایی و کلیدی سیستم‌های تصفیه فاضلاب به حساب آورد. در اصل تانک برای متقاضیانی که امکان فضایی و یا امکان مالی اجرای تصفیه خانه فاضلاب را ندارند، کاربرد دارد. داخل سپتیک تانک‌ها با توجه به زمان ماند فرایندهای فیزیکی و بیولوژیکی تصفیه فاضلاب انجام می‌گیرد. فرایندهایی که انجام می‌گردد، شامل فرایندهای ته نشینی، شناور سازی، فرایندهای بیهوازی بیولوژیکی می‌باشند. با انجام فرایندهای مذکور بخش بزرگی از آلودگی موجود در فاضلاب داخل سپتیک تانک کاهش می یابد. به دلیل جلوگیری از اختلال در عملکرد سپتیک تانک بهتر است از ورود مواد زیر به داخل سپتیک تانک جلوگیری به عمل آید:

 • روغن و چربی ها
 • الیاف‌های کاغذی
 • پوشک و پد بهداشتی
 • موادی نظیر حلال‌ها، رنگ‌ها، سموم کشاورزی و شیمیایی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصفیه اب، تصفیه فاضلاب، Water treatment،


ادامه مطلب
تاریخ : ۸ دی ۱۳۹۹ | ۰۲:۴۶:۱۱ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

تصفیه آب

تصفیه آب و تصفیه خانه

به مجموعه عملیاتی که به منظور آماده کردن آب برای مصارف مورد نظر اجرا میگردد، «تصفیه آب» و مجموعه تأسیسات و تجهیزاتی که عملیات تصفیه آب را در بر میگیرد «تصفیه‌ خانه» گفته میشود.آب آشامیدنی استاندارد به طور کلی آبی است که بی رنگ، بی بو و با طعم مطبوع و گوارا که مصرف آن حتی در دراز مدت هم به لحاظ عاری بودن از مواد مضر، ضرری برای سلامتی مصرف کننده نداشته و خسارتی به تجهیزات انتقال، توزیع و مصرف وارد نیاورد.عملیاتی که در تصفیه‌ خانه آب آشامیدنی در رابطه با تصحیح کیفیت آب اجرا میشود بستگی به کیفیت آب منابعی دارد که برای تأمین آب آشامیدنی در نظر گرفته میشود و طرح تأسیسات تصفیه‌ خانه نیز با در نظر گرفتن اینکه آب تصفیه شده برای چه مصرفی در نظر گرفته خواهد شد پیش‌ بینی میشود.

فرایند تصفیه آب

فرآیند هایی که برای تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند بستگی به کیفیت منبع آب انتخاب شده دارند، بیشتر آب های زیرزمینی صاف و عاری از عوامل بیماری زا و همچنین فاقد مقادیر قابل توجهی از مواد آلی هستند این قبیل آب ها را می‌توان با استفاده از حداقل مقدار کلر برای جلوگیری از آلودگی شبکه‌ های توزیع در سیستم های آب آشامیدنیاستفاده کرد.
آب های سطحی غالبا دارای تنوع بیشتری از آلاینده‌ها نسبت به آب های زیرزمینی هستند و به همین دلیل فرآیند های تصفیه ممکن است برای این قبیل آب ها پیچیده‌ تر باشد. بیشتر آب های سطحی دارای کدورتی بیش از مقدار تعیین شده توسط استاندارد های آب آشامیدنی می‌باشد.
فرآیند های تصفیه آب شامل مراحل زیر می‌باشد:

 

۱. انتخاب فرآیند های تصفیه بر پایه کیفیت آب خام

برای بهبود کیفیت آب خام ورودی به تأسیسات تصفیه‌ خانه‌ های آب، اجرای یک یا چند عملیات از جمله آشغالگیری، پیش ته‌ نشینی، کلرزنی تحت عنوان فرآیند پیش تصفیه در داخل و یا خارج از تصفیه‌ خانه پیش‌ بینی می‌گردد.

الف) آشغالگیری

 

در آبگیری از آب های سطحی شاخ و برگ و الیاف و با مواد دیگر شناور به وسیله شبکه‌ های آشغالگیر از آب جدا می‌شوند. این شبکه‌ها مواد شناوری را که همراه آب است، در خود نگه می‌دارد و مانع ورود آنها به تصفیه‌ خانه می‌شوند. آشغالگیر ممکن است قبل از ورود آب یا در محل ورودی آب به تصفیه‌ خانه نصب شده باشد که در هر حال می‌بایست روزانه حداقل یکبار تمیز گردد.جنس شبکه‌ های آشغالگیر معمولا از موادی است که در آب به راحتی زنگ نزده و در مقابل فشار آب به حد کافی مقاوم می‌باشد. حرکت آشغالگیرها یا دستی بوده و یا به کمک موتور های الکتریکی انجام می‌شود.

ب) پیش ته‌ نشینی

در مواقعی ‌که مواد معلق در آب از ۱۰۰۰ میلی‌ گرم در لیتر بیشتر شوند، برای کاهش کدورت در زلال‌ ساز ها از واحد پیش‌ ته‌ نشینی استفاده میکنند. به عبارت دیگر زلال‌ ساز ها برای زلال‌ سازی آب خام با کدورت مشخصی طراحی شده اند. چنانچه کدورت آب خام به بیش از حد طراحی سیستم‌ های زلال‌ ساز برسد، نیاز به پیش‌ ته‌ نشینی است که این پیش‌ ته‌ نشینی می‌تواند به‌ صورت ساده‌ فیزیکی و یا با کمک مواد شیمیایی و فرآیند های زلال‌ سازی باشد.

ج) کلرزنی آب خام (کلرزنی اولیه)

 

۲. انتخاب فرآیند های تصفیه بر پایه کیفیت آب

ناخالصی‌ های آب را به دو دسته عمده تقسیم میکنند:

الف) ناخالصی‌ های معلق:

این ناخالصی‌ ها شامل موارد زیر است:

 • ذرات معلق زنده بیماری زا مانند عوامل حصبه، وبا و تخم انگل‌ ها
 • ذرات معلق زنده غیر بیمار‌ی زا مانند برخی جلبک‌ ها و تک‌ سلولی‌ ها
 • ذرات معلق غیر زنده مانند ذرات رسی و کلوئیدها

برای زدایش و کاهش ناخالصی‌ های ذکرشده، تصفیه متعارف شامل فرآیند های اختلاط سریع، انعقاد، ذره‌ سازی، ته‌ نشینی، فیلتراسیون و گندزدایی به ‌کار می‌رود.

ب) ناخالصی‌ های محلول:

این ناخالصی‌ ها به‌طور یکنواخت در آب پراکنده بوده و ممکن است به ‌صورت اتم، مولکول و یا یون باشند که به اشکال زیر وجود دارند:

 • آنیون‌ های عمومی مانند کربنات‌ ها، سولفات‌ ها، کلرورها و نیترات‌ ها که روش حذف یا کاهش آنها تصفیه متعارف، تبادل یونی، فرآیندهای غشایی، تصفیه شیمیایی و… می‌باشد.
 • کاتیون‌ های عمومی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، سدیم، منگنز و … که روش‌ های کاهش و یا زدایش آنها از آب، نیازمند روش‌ های تصفیه متعارف، تبادل یونی، فرآیندهای غشایی، هوادهی و … می‌باشد.
 • گازها مانند دی‌ اکسید کربن، سولفید هیدروژن و متان که هوادهی و یا تصفیه شیمیایی برای کاهش این آلاینده‌ ها به ‌کار می‌رود.
 • عناصر سمی، ترکیبات مصنوعی، مواد آلی و فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب و جیوه که با فرآیندهای تصفیه متعارف، تبادل یونی، فرآیندهای غشایی و جذب سطحی میتوان اقدام به کاهش آنها کرد.
 • عناصر رادیواکتیو که فرآیندهای تصفیه متعارف، تبادل یونی، فرآیندهای غشایی و جذب سطحی برای کاهش آنها به کار می‌رود.

۳. فرآیند های مختلف یک تصفیه‌ خانه

 • آبگیری در ایستگاه پمپاژ آبگیر
 • تقسیم جریان آب در حوضچه‌ شیرآلات ورودی (Inlet chamber)
 • اندازه‌ گیری دبی آب ورودی به تصفیه‌ خانه
 • هوادهی
 • آهک زنی (تنظیم pH آب و حذف سختی)
 • اختلاط سریع (Flush mixing)
 • زلال‌ سازی یا کلاریفایر (Clarifier)
 • انعقاد (Coagulation)
 • لخته‌ سازی (Flocculation)
 • ته‌ نشینی (Sedimentation)
 • صاف‌ سازی آب جهت جداسازی آخرین ذرات مواد معلق ته‌نشین شده (Filteration)
 • سالم‌ سازی آب (کلرزنی نهایی) (Post chlorination)
 • بازیافت آب شستشوی صافی‌ها جهت کاهش تلفات آب (Recovery)
 • تغلیظ و آبگیری لجن (Sludge thickening & dewatering)

واحد کلر زنی

کلرزنی در دو مرحله صورت می‌گیرد:

 • کلرزنی اولیه (مقدماتی): هدف از کلرزنیاولیه، سالم‌ سازی آب ورودی به تأسیسات به منظور اکسیداسیون و حذف نسبی آلاینده‌ های آلی مواد بو و طعم نامطلوب، حذف نسبی آلاینده‌ های معدنی مولد رنگ مانند: آهن، منگنز، فلزات سنگین و ته‌ نشینی آنها در مرحله زلال‌ سازی و جلوگیری از رشد بعدی میکروارگانیسم‌ ها و گیاهان آبی در تأسیسات تصفیه‌ خانه است.
  کلرزنی آب خام باید در حدی انجام شود که در آب خروجی از فیلترها مقدار کلر آزاد باقیمانده در حدود ۳/۰- ۲/۰ میلی‌گرم در لیتر در زیر صافی‌ ها باشد.

 • کلرزنی ثانویه (نهایی): این مرحله با هدف گندزدایی آب و ایجاد کلر باقیمانده در آب تصفیه شده می‌پذیرد. باید در حدی باشد که مقدار کلر آزاد باقیمانده خروجی تصفیه‌ خانه طبق دستورالعمل معاونت نظارت بر بهره‌ برداری و تأیید مدیریت امور نگهداری و بهره‌ برداری تصفیه‌ خانه‌ ها، باشد.

ویژگی‌ های شیمیایی کلر

 • کلر در درجه حرارت معمولی با اکثر فلزات میل ترکیبی دارد.
 • برای نگهداری کلر، از ظروف فولادی، چدنی، مسی، برنز، نیکل و سرب میتوان استفاده کرد.
 • معمولاً به علت ویژگی‌ های خاص کلر، در دستگاه های کلرزنی (کلریناتورها) لوله‌ ها از جنس فلزات مخصوص مانند؛ نقره، پلاتین با روکش طلا هستند در حالیکه برای خط انتقال و تزریق کلر به آب از لوله‌ های پی‌ وی‌ سی و پلاستیکی استفاده می‌شود.

روش کلرزنی

 1. گاز کلر (Cl۲)
 2. کلرامین NH۲Cl و NHCl۲
 3. پرکلرین High Test Hypochlorit) H.T.H)
 4. دی اکسید کلر (ClO۲)

سیستم‌ های کلرزنی

سیستم کلرزنی مایع: برای این سیستم می‌توان دو حالت در نظر گرفت:

 • حالت اول: به آب، مایع کلردار تزریق می‌شود. هیپوکلریت سدیم (NaClO) و هیپوکلریت کلسیم از نوع کلر مایع هستند. برای تزریق این مواد به آب از هیپوکلریناتورها استفاده می‌شود. این دستگاه عموماً یک دوزینگ پمپ است (پمپ دیافراگمی یا پیستونی).
 • حالت دوم: گاز کلر تحت فشار بالا و دمای پایین به مایع تبدیل شده و در کپسول‌ های مخصوص نگهداری می‌شود و با کمک تبخیرکننده‌ ها به گاز تبدیل شده و برای تزریق به آب استفاده می‌گردد. استفاده از این حالت هنگام نیاز شدید و بسیار زیاد تصفیه‌ خانه، نسبت به سیستم‌های دیگر ارجحیت دارد.

سیستم کلرزنی گازی: با استفاده از فاز گازی کپسول‌ ها با کمک کلریناتورها، گاز کلر (بوسیله انژکتور) با آب مخلوط شده و به آن تزریق می‌گردد. یک سیستم کلرزنی ساده به صورت گازی عموماً از سه جزء کلریناتور، انژکتور و کپسول‌ های (سیلندرهای) کلرزنی تشکیل می‌گردد.
استفاده از تبخیرکننده – به دلیل هزینه‌ های بالای آن – عموماً در شرایطی که مقدار کلر مصرفی زیاد باشد (مثل تصفیه‌ خانه‌ های بزرگ) استفاده می‌گردد که جزء سیستم های مایع محسوب می‌گردند.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصفیه اب، تصفیه فاضلاب، Water treatment،


ادامه مطلب
تاریخ : ۱ دی ۱۳۹۹ | ۰۲:۱۸:۱۷ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)

کاربرد پمپ آب

پمپ آب

انواع پمپ آب

 

پمپ وسیله ای میباشد که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مثل موتور گرفته و به سیال مایعی ، گاز و یا جامد که در حال عبور از آن است منتقل می کند.در نتیجه انرژی سیال پس از خارج شدن از پمپ افزایش یافته.

 

کاربرد پمپ

از پمپ ها برای انتقال و یا جابجایی سیال مایع از یک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می شود، پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

 

هد یا فشار پمپ ( ارتفاع) چیست؟

یعنی یک پمپ تا چه ارتفاعی ( در شرایط استاندارد ) می تواند سیال را تحت فشار بالا ببرد برای پمپ های آب سانتریفیوژ هد یا فشار پمپ آب بر حسب متر (m) و یا فوت (ft)بیان می شود و برای پمپ های روتاری و جابجایی مثبت فشار پمپ بر حسب بار bar، PSI ، کیلو پاسکال (kpa) بیان می شود.
دسته بندی های مختلفی از پمپ ها بر حسب کارکرد ، ساختمان داخلی ، روش انتقال به سیال ، جنس متریال ، مایعی که پمپ می کنند ، وضعیت نصب و غیره به عمل آمده است.

 

دبی چیست ؟

میزان عبور سیال از یک مقطع در واحد زمان را دبی میگویند که معمولا آن را با Q نمایش می دهند.

واحد های اندازه گیری دبی

اندازه گیری دبی بصورت عمده و بر اساس دو دسته واحد اندازه گیری صورت می پذیرد :

واحد حجمی: میزان عبور توده حجمی از سیال در واحد زمان محاسبه می شود مانند lit/min ، m3/s
واحد جرمی: میزان عبور توده جرمی سیال در کسر مشخصی از زمان محاسبه می گردد مانند Kgr/h
پمپ رفت و برگشتی Reciprocating

در این نوع پمپ ها انتقال انرژی به صورت پریودیک و دوره ایی انجام میشود.نیروی محرکه در این پمپ ها معمولا الکترو موتور می باشد.در این پمپ ها پیستون درون سیلندر بالا و پایین حرکت می کند . عملکرد این سیستم به این ترتیب است که در صورت حرکت پیستون به یک سمت ، درون سیلندر مکش ایجاد می شود و سیال از دریچه به داخل حرکت می کند .
با بازگشت پیستون ، این سیال مکیده شده از دریچه دیگری به بیرون رانده می شود . کاربرد این پمپ ها در سیالات ویسکوز و روغنی می باشد.

 

انواع پمپ رفت و برگشتی

پمپ پیستونی شناوری (Plunger Pumps)
پمپ پیستونی شناور یا پلانچری


این نوع پمپ ها دارای مکانیزم دورانی هستند و از گروه پمپ ها با جابجایی مثبت بوده که اصول عملکرد آنها در پمپ نمودن سیال همانند پمپ های رفت و برگشتی است با این تفاوت که به جای یک سیلندر و پیستون دارای تعداد زیادی سیلندر و پیستون می باشند،این پمپ ها در مواردی که فشار خروجی بالا از ( 100تا 1000 بار نیاز باشد استفاده می گردد .در این پمپ ها با چرخش مکانیزم دورانی ، پیستون ها داخل سیلندر رفت و برگشت نموده و روغن را به داخل محفظه سیلندر کشیده و سپس آن را به داخل سیستم پمپ می نمایند.

به طور کلی پمپ های پیستونی در دونوع ، استنلیس استیل و برنزی ساخته می شوند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: پمپ آب، پمپ خانگی، بوستر پمپ، ،


ادامه مطلب
تاریخ : ۱۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۳:۴۲ | نویسنده : مهندس تصفیه آب | نظرات (0)نظرات (0)
[ ۱ ]
<<         >>


.: Weblog Themes By nasrblog.ir:.